Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kastrace kočky

9. 7. 2008

Důvody kastrace koček a vhodný věk ke kastraci

V našich podmínkách se jednoznačně jedná o prevenci nechtěných gravidit. Také projevy kočičí říje - označujeme ji jako mrouskání - bývají často pro majitele nesnesitelné. Z těchto hledisek je možné kastraci jen doporučit.

Doporučujeme provést kastraci již v období po prvním mrouskání. U většiny koček se dostavuje okolo 6.-7. měsíce věku, u ušlechtilých plemen o něco později a je jednoznačnou známkou pohlavní dospělosti zvířete. Kočky chované venkovním a polovenkovním způsobem si již po prvním mrouskání mohou přinést domů nechtěné přírůstky.

Co je kastrace a jak se provádí

Kastraci samic odborně nazýváme ovariektomie, pakliže se jedná o chirurgické odstranění pouze vaječníků z dutiny břišní, nebo ovariohysterektomie, pokud se zároveň s vaječníky odstraňuje i děloha. V případě samic koček nemá ani jedna z metod zvláštní výhody či nevýhody. Pokud jsou v průběhu zákroku zjištěny na děloze jakékoliv patologické změny, doporučuje se ji odstranit.

Zákrok se provádí v celkové anestézii. Anestetika aplikujeme lačnému zvířeti, dle požadavků majitele a spolupráce pacientky buď intramuskulárním (do svalu) nebo intravenózním (do žíly) způsobem. Následuje preventivní aplikace depotních (dlouhodobě působících) antibiotik a analgetik (léků proti bolesti). Poté připravíme místo zákroku, což znamená vyholení srsti na bříšku, desinfekce operačního pole a následně jeho zarouškování sterilními rouškami. Naše pracoviště preferuje operační přístup z linea alba, což je vazivový pruh, který spojuje břišní svaly ve středové linii břicha a nevedou jím žádné cévy., Řez je malý cca 2-3 cm dlouhý. Tato metoda umožňuje zpřehlednit v případě potřeby celou břišní dutinu. Sterilním způsobem provedeme laparotomii - otevřeme dutinu břišní. Pokud provádíme pouze ovariektomii, vybavíme postupně oba vaječníky, které podvážeme na obou stranách vstřebatelným materiálem a odstraníme. V případě ovariohysterektomie se obdobným způsobem zároveň s vaječníky odstraní i děloha. Následuje rutinní uzávěra rány vstřebatelným šicím materiálem, uzavřeme tedy svalovou vrstvu v linea alba, taktéž podkoží a kůži plastickým stehem, kdy je celé vlákno schováno uvnitř rány. Nehrozí tak vykousání stehů, hojení je rychlejší a rána po zhojení lépe vypadá. Celý zákrok trvá okolo 30ti minut. Kočičku necháme v boxu probudit z narkózy a většinou do dvou hodin po zákroku může být propuštěna do domácí péče.

Péče o kočku po kastraci

Pokud se vaše kočička bude probouzet doma, dopřejte jí klidné teplé místo odkud nemůže spadnout. Jestli to možnosti zařízení dovolují, nechte raději kočičku probouzet v hospitalizaci pod odborným dohledem. Vodu a krmení začněte podávat až po nabytí plného vědomí a po malých částech, aby nedošlo ke zvracení. Ránu je potřeba udržovat čistou, nenechte zvíře ránu olizovat. Při šití vnějšími stehy se tyto vytahují zhruba po týdnu. Na kontrolách po operaci se domluvte s operujícím veterinářem, běžně se kočka kontroluje druhý den po operaci a pak po týdnu, v době dohojení rány.

Komplikace kastrace kočky

Setkáváme se s nimi zřídka, v úvahu přichází:
- intolerance použitých anestetik či ostatních léčiv, což se může projevit velmi brzy po zákroku nebo naopak jako pozdní reakce i několik dní po operaci. Projevy mohou být různé, např. zvýšená teplota, třes, nechuť k jídlu apod.
- sklouznutí podvazů, což může způsobit vnitřní krvácení. Pak se projevuje celkovou únavou kočky, blednutím sliznic a postupnou ztrátou vědomí. Při podezření na vnitřní krvácení je třeba okamžitě vyhledat veterináře.
- kožní či podkožní reakce na šicí materiál, což se může projevit např. neuzavíráním rány tzv. píštělí nejčastěji nad uzlíkem v místě ukončení sutury (sešití). V takovém případě je potřeba navštívit veterináře a uzlík nechat odstranit.
- dlouhodobou komplikací může být tendence k obezitě. To lze však zásadně ovlivnit úpravou jídelníčku nebo krmením granulemi specielně vyvinutými pro kastrované kočky.


Jakékoliv známky abnormálního chování zvířete po operaci by měly být konzultovány neprodleně s veterinářem. Kastrace koček je v naprosté většině případů výborně snášena a většina koček se již druhý den po zákroku projevuje zcela normálně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

krmivo

(jana, 14. 5. 2016 17:53)

Dobrý den,prosím o radu.Mám 4 dny kočičku po kastraci a chtěla bych se zeptat,jestli jí můžu dávat krmivo Thaste of the Wild,na které je zvyklá,nebo jí musím koupit jiné ,,pro kastráty,,Děkují za odpověď.

Speciální krmivo

(Teri, 17. 3. 2016 20:03)

Dobrý den, rozhodli jsme se že necháme naši kočku vykastrovat. Chtěla bych se tedy zeptat jestli je nutné kočce po kastraci dávat speciální krmivo. Pokud ano, jak dlouho by se měla kočka speciálním krmivem krmit? Děkuji.

thshssss

(abybte, 10. 6. 2013 14:29)

yngmn fnajkaaqw

kocky,kocouri

(andrea, 5. 12. 2011 15:24)

Ahojky chtěla jsem se zeptat kolik stojí kastrace??
Děkuji

Re: kocky,kocouri

(tequilka, 17. 12. 2011 20:03)

..ahojky,nás stála kočička 1800kč..záleží kolik bude potřeba anestetika..orientačně ti můžu říct,že naše číča má 4kg.

Re: kocky,kocouri

(Romana 2.01.2012, 2. 1. 2012 15:25)

Dobrý den.Kastrace naší kočky stála 700Kč.

Re:kocky,kocouri

(Katka, 13. 3. 2013 8:42)

Zaplatili jsme za dvě kočičky 1.600,-Kč a už nemusíme na žádnou kontrolu, protože máme vstřebatelné stehy a samy se rozpustí, čímž jsme ušetřeni dalších placených služeb u veterináře co se týká kastrace kočiček.

Re: kocky,kocouri

(Lucia , 10. 2. 2013 17:39)

ahoj, naša Jenny má 4kg, rok a pol a kastrácia 4.2.2013 nás stala 1125,- ! má sa dobre, rana je krásne zahojená! V cene boli aj antibiotiká, všetko! len límec sme si museli zaplatiť dodatočne. Sme spokoní!

kastrace kočičky

(Lenka, 24. 6. 2011 22:47)

Dobrý večer, měla jsem v úmyslu nechat kastrovat naší kočičku, ale po tom, co tady čtu, mám veliké obavy, aby se mi nějak nezměnila. Chtěla bych se tedy zeptat, zda existuje nějaká jiná možnost, krom kastrace, jak zabránit mrouskání. Bydlím v panelovém domě a umím si představit, jak by se asi sousedé na mě dívali, kdyby mi tu číča v noci "zpívala"

Re: kastrace kočičky

(Stáňa, 1. 7. 2011 22:14)

Ahoj,
jsme po kastraci kočičky, mojí Elinky. Nechtělo se mi to absolvovat, ale bydlíme v domku a kočičku pouštím ven, i když na noc spí doma. V deseti měících se začala mrouskat a hodně toulat. Nechtěla jsem, aby měla koťata nebo aby se zaběhla. Zvládla to bez komplikací, je klidnější, ale ze zahrady jí to táhne pořád.

Re: kastrace kočičky

(Lucia , 10. 2. 2013 17:46)

NEEXISTUJE NIČ KROM KASTRACE!! BOHUŽIAĽ...ALE NEBOJTE SA KASTRÁCIE, BÁLA SOM SA AJ JA, ALE NEMÁM ČOHO. PROTI PRIBERANIU SÚ ŠPECIAL GRANULE PRE KASTROVANÉ MAČKY A TREBA SA S ŇOU HRAŤ, ABY NEZLENIVELA, ALE TOTO ROBÍTE PREDPOKLADÁM BEŽNE...:)

Re: kastrace kočičky

(jitka, 13. 2. 2013 20:51)

Slysela jsem o injekci, ktera se aplikuje asi po trech mesicich a ucinek je stejny jako kastrace. A my dostavali i antikoncepci pro kocicky, pilulku, ta nam taky pomohla.

chování po kastraci kočky

(Gabriela, 26. 5. 2009 13:49)

Dobrý den mám dotaz před 6 dny jsem byla na kastraci s mojí roční kočkou. Před kastrací to byla mazlivá a hodná kočka. Špatně nesla převoz k veterináři pořád chtěla ven z přepravky.Kastrace proběhla normálně (myslím veterinář o žádných problémech nemluvil)po převozu domu byla zmatená ale nelehla a pořád chodila ( je zvykla být v baráku i když je to venkovní kočka. Večer se chovala celkem normálně ale druhý den ji začalo hrabat pořád lítá venku s kocourama a neposlouchá. Z ničeho nic prolítně barákem, leze po oknech to nikdy nedělala chvíli nevydrží v klidu a to před tím byla lenoch a každou chvíli spala.

Re: chování po kastraci kočky

(Denisa Hlaváčová, 2. 4. 2011 10:35)

Z vašeho dotazu jsem byla drobet zmatená,jelikož by to mělo být přesně naopak,ale bude to nejspíše antibiotiky které na ní mohli mít nějaký zvláštní vliv(jestliže nějaké ant.dostala)denisa Hlaváčová

Re: chování po kastraci kočky

(Lucia , 10. 2. 2013 17:52)

dobrý den, je to predsa len podla mojho nazoru zviera a hormóny! nechajte ju nech sa ,,vyblázni,,nič sa jej nemože stať. Len to musíte davať pozor, aby si nelízala ranu! naša hneď jak sme došli od veterinara, chodila po byte( bola ovšem omámena) a skakala na sedačku..prvý deň samozrejme treba davat pozor na to, aby sa nevykácala z výšky...ešte je pod nerkózou....ale sú to zvieratka a potrebuju ,,besnieť,, nechajte ju, nech si robí, čo chce..ale davajte pozor na ranu, aby si ju nelízali. dajte jej límec! toto je moj nazor, čo som občula od iných...

koik

(marketa, 29. 10. 2011 19:34)

a kolik stoji zakrok kastarce a je vhodne kastrovat jiz 7mesicni kocku

Re: koik

(Lucia , 10. 2. 2013 17:42)

AHOJ, JE DOBRE AK JU DÁTE KASTROVAŤ! AJ KOLI ZBYTOČNÝM KOMPLIKACIAM V BUDÚCNU! MAČKA MROUSKÁ A JE TO NEPRÍJEMNÉ AJ ČLOVEKU A AJ JEJ TO NEROBÍ ,,DOBRE,, KEĎ TOLKO SA TRÁPI...MAČKY SA S KOCÚRMI ,,POČUJÚ,, AJ CEZ HRUBÉ STENY, VERTE ČI NIE...

strava po kastraci kočky

(iwanka62, 7. 7. 2009 14:54)

chtěla bych vědět, proč po kastrované kočky musí být speciální strava. Děkuji

Re: strava po kastraci kočky

(štěpán, 13. 3. 2012 23:23)

dobrý den, za prvé kočky hodně stloustnou a také kočkám se pak hodně tvoří močové kameny, a to znamenná další operace a zbytečné komplikace, proto je lepší kupovat hned po kastraci sterilizované krmivo.

Re: strava po kastraci kočky

(Lucia , 10. 2. 2013 17:01)

AHOJ, NEMUSÍTE JU KŔMIŤ ŠPECIÁLNOU STRAVOU PRE STERILOVANÉ MAČKY, POKIAĽ NEPRIBERÁ! AK SPOZORUJETE, ŽE PRIBERÁ, DÁVAJTE JEJ PAPAŤ SPOMÍNANÉ GRANULE PRE KASTROVANÉ MAČKY...;)