Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kastrace kocoura

9. 7. 2008

Důvody kastrace kocourů

Nejčastějším důvodem, proč se majitel rozhodne pro tento zákrok u svého zvířete, bývá snaha zamezit projevům samčího sexuálního chování. V případě kocourů to znamená především omezit toulání, značkování močí spojené s nežádoucím zápachem a rvačky s jinými kocoury.

Vhodný věk ke kastraci

Zákrok lze provést prakticky kdykoli od třetího měsíce věku, doporučujeme však až dobu kolem jednoho roku z důvodu dokončení somatického (tělesného) i psychického vývoje. Zvířata kastrovaná v mladším věku mohou vypadat indiferentně, zachovávají si juvenilní (dětský) vzhled, tzn. nelze rozeznat, jedná-li se o kočku či kocoura dle vnějšího vzhledu. Součástí nedospělého tělesného stavu, který přetrvá, je pak menší penis a s tím související úzká močová trubice, která je příčinou zvýšeného rizika ucpání močové trubice močovým pískem v pozdějším věku (především v kombinaci s dalšími faktory jako je obezita, málo pohybu). Nutno však poznamenat, že onemocnění dolních močových cest řešíme velmi často i u kocourů kastrovaných ve vhodném věku. Obecně platí pravidlo, že nejvhodnější je kocoura kastrovat, jakmile začne značkovat. Naopak kastrování kocoura v pozdějším věku nemusí mít požadovaný efekt, neboť některé chování se stane zvykem a ani absence hormonů v organismu jej nemusí ovlivnit.

Co je kastrace a jak se provádí

Jedná se o bilaterální odnětí samčích pohlavních orgánů - varlat v celkové anestézii. Z hlediska chirurgie se nejedná o složitý zákrok. Standardně používáme injekční anestézii, intramuskulární (do svalu) nebo intravenózní (do žíly), která je zdravými zvířaty bez potíží snášena. Druh narkózy volíme dle požadavků majitele a možností spolupráce s kocourem. Podmínkou k bezpečnému uspání je lačný žaludek, tzn. odebrat kocourkovi jídlo i mléko 12 hod. před zákrokem a nechat pít pouze vodu. Před zákrokem také aplikujeme analgetika a depotní (dlouho působící) antibiotika. V narkóze připravíme šourek holením strojkem či trháním chloupků a desinfikujeme operační pole. Následně nařízneme šourek na dvou místech, nad každým varletem je samostatný řez. Vybavíme obě varlata a každému zvlášť se podváže semenný provazec a vyživující céva vstřebatelným šicím materiálem. Poté se obě varlátka odstřihnou a ligované semenné provazce se nechají vklouznout zpět do operačních ranek. Na závěr aplikujeme do ranek antibiotický zásyp a zákrok je u konce. Kastrační rány se u kocourů nešijí, ponechávají se otevřené, aby ranný sekret mohl volně odtékat a nedocházelo k otokům. Jedná se pouze o miniaturní množství tekutiny. Celý zákrok i s přípravou trvá okolo 15ti minut. Kocourka však vydáváme zpět do péče majitele raději za cca 1-2 hodiny, kdy je již zcela probuzen. Kocour by měl být poté držen v domácím prostředí alespoň 1-2 dny. Na kontroly většinou není nutné docházet.

Komplikace kastrace kocoura

S komplikacemi se vzhledem k množství prováděných kastrací setkáváme jen minimálně. Může však dojít k infekci kastračních ran, sklouznutí podvazů či nesnášenlivosti na některá z použitých anestetik, léčiv nebo vláken. Pokud budete po kastraci svého kocourka pozorovat otoky nebo krvácení ze šourku, nechutenství nebo jiné projevy nemoci, navštivte neprodleně svého veterináře.

Chování kocoura po kastraci

Úpravu samčího chování nelze očekávat po kastraci okamžitě, její efekt se nejdříve ukáže za několik týdnů až měsíců, poté co se metabolizuje zbytkový testosteron v těle zvířete.

Vzhledem ke změně hormonálních poměrů v organismu je třeba dbát na životosprávu zvířete. Tloustnutí kocourka se vyhnete dodržováním stravovacích návyků, ev. krmením granulemi s označením Light, které mají nižší kalorickou hodnotu. V poslední době jsou na trhu i tipy krmiv určené pro kastrovaná zvířata, která zohledňují riziko zvyšování váhy po kastraci i zvýšené riziko tvorby močových kamenů. Mýty o tom, že kastrovaní kocouři přestanou lovit myši nemůžeme potvrdit. Kocouři po kastraci nemění zásadně své zvyklosti, pouze samčí pudové chování je mnohem mírnější

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Otázka

(kocour, 9. 9. 2013 14:23)

jistě

náš kocourek je už bez kuliček :)

(Eva, 12. 4. 2013 21:40)

Tak dnes to taky potkalo našeho kocourka. Poslední týdny jsme všichni trpěli a jeho značkování se už nedalo vydržet. V příštích dnech nás čeká generální úklid :) a snad už budeme mít zase svěží voňavou domácnost a né tchoří doupě. Vřele doporučuji veterinární kliniku v Heřmanově Městci, skvělá péče a přístup zdejšího personálu. Platili jsme asi 800,- Kč. Kocourek je po zásahu v pohodě a odpočívá.

kastrace

(Eva, 7. 1. 2013 17:53)

Já dala za kastraci 130 kč okolí Veselí nad Moravou

Máme doma problém

(Garibald, 15. 6. 2012 20:57)

Po dlouhých dvanácti letech se náš kocour rozhodl nás ničit svým močením v podstatě teď na cokoliv.Abych vše vysvětlil.Vyšlechtěného kocoura a kočku máme doma již dlouhou dobu a kocourka jsme nechali taky už dávno vykastrovat.Vše vždy probíhalo v celku normálně a jednou za čas nám dal najevo,že kočkolit se musí vybírat i v době kdy nejsme delší dobu doma, třeba celý den. To pak kocour jde a udělá svou potřebu okolo záchodku kam se mu zachce.Ale teď v poslední době kdy jsme oddělily část bytu jen pro ně je kocour dost divnej a čurá nám v podstatě kdekoliv.Dost věcí jsme museli vyhodit.Prosím nevíte někdo nějakou radu co a jak aby přestal.Nechceme se ho zbavit někam do útulku ,jen proto, že je debil,ale taky si nechceme opakovaně kupovat nové a nové věci.Neexistuje nějaká pomoc??? Díky za jakékoliv informace.

Prosim o radu

(Emilie, 5. 4. 2011 11:55)

Dobry den, za par mesicu si domu privezu kocourka, z nechteneho vrhu (mel jit na uspani), nikdy jsem se o kocky moc nezajimala, spise jsem na pejsky, ale neco se ve me zlomilo a rozhadla jsem si ho nechat. Bydlim v baracku se zahradou, takze bych chtela aby kocicak mohl volne behat, ale vzhledem k tomu ze sousedi maji take kocky, tak se musi vykastrovat. Prosim vas kdy je to nejlepsi? a kdy po kastraci muze ven? nehci aby mu ostatni kocky treba neublizili, jsou na pul divoke. Predem mockrat dekuji, jakakoliv rada dobra. Em

Dobrá zkušenost

(Tomáš Uvira, 26. 5. 2010 16:55)

Mám 2 kocoury, když jsem nechal vykastrovat prvního, tak jsem za to zaplatil 400 a jeste mu zdarma ostrihali drápky a po dvou hodinách byl kocour v pohodě. A když jsem šel s druhým do veterinární ordinace v Olomouci, Čechova 5, tak mě obrali o 1540,- ještě mi vynadali, že si nemám co stěžovat a ještě večer se kocour motal, jak byl z toho úplně mimo. Opravdu si dávejte záležet, ke kterému jdete doktorovi.

Re: Dobrá zkušenost

(Renata, 3. 1. 2011 15:12)

Zdravím, pochopila jsem, že jste nejspíš z Olomouce. Mohla bych se vás tedy zeptat na veterináře s kterým jste zde spokojený? Děkuji za odpoveď.

Re: Re: Dobrá zkušenost

(Bára, 4. 1. 2011 8:18)

Také se chystám nechat vykastrovat kocoura. Slyšela jsem, že výborná doktorka je Tesaříková ( http://www.miciny.cz/kocky-poradna/databaze-veterinaru/mvdr-jitka-tesarikova-1263/ )
Já osobně ještě přemýšlím o doktoru Špručkovi ( http://www.vetklinik.cz/ ), protože to mám blíž.

kastrace v praze

(Aňa, 24. 8. 2010 0:39)

Pokud bystě nkdo měl tip na doktora co kastruje v Praze a je opravdu šetrný a ke kocourkům vstřícný,prosím pošlete mi kontakt nebo webovou stránku na nejsem.telefoni@seznam.cz
děkuji mockrát :)

KASTRACE KOCOURA

(ZUZANA, 13. 8. 2010 21:40)

DALA JSEM VYKASTROVAT KOCOURA KAMILA,TAK ZNAČKOVAL PO BYTĚ,ŽE JSME PÁCHLI VŠICHNI.KASTRACI PROVEDL MvDr OTT Z JILEMNICE A JSEM STOPROCENTNĚ SPOKOJENÁ JAKO VŽDY S OŠETŘENÍM NĚKTERÉHO ZVÍŘETE,KTERÉ LÁSKYPLNĚ HÝČKÁM.JEM MI JEHO KULIČEK BYLO LÍTO.TAKY BYL NA MĚ NAŠTVANÝ,ALE DOBŘE HO KRMÍM,SPÍ V POSTELI,CO NEMÁ KULIČKY, ASI JE ŠTŠASTNÝ..CENA ZA VÝKON 350Kč

Lovení myší

(Wendy, 12. 1. 2010 10:41)

Moji dva kocourci jsou oba kastrovaní a lov myší v létě je jejich největší zábavou a že jim to opravdu jde.. :-) Byla bych samozřejmě radši, kdyby to nedělali, ale když je vidím, jak si to užívají, tak jsem ráda, že mají nějakou svou práci, která jim nedovolí se nudit.