Jdi na obsah Jdi na menu
 


očkování a odčervení

9. 7. 2008

Pravidelná vakcinace a preventivní odčervování. Dvě věci řadící se k základům péče o kočku.

Nezapomeňte, že první očkování je vhodné provést již ve dvou měsících života kočičky. Další následuje po třech týdnech a pak již pravidelně jednou za rok podle toho, jak si vás pozve váš veterinář. Očkování rozhodně nepodceňujte. To, že vaše kočka nechodí ven, nezaručí, že bude stále zdravá. Jsou dokonce některá virová onemocnění, na která trpí zejména kočky chované v bytě.

Pro úplnost informací o očkování vám nabízíme seznam očkování:

8.-10. týden - Rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopénie; Chlamydióza, virová leukémie, infekční peritonitida

12.-14. týden - Rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopénie, vzteklina; Chlamydióza, virová leukémie, infekční peritonitida

každý rok - Rhinotracheitida, kaliciviróza, panleukopénie, vzteklina; Chlamydióza, virová leukémie, infekční peritonitida

Kočičí náklonost se nezíská snadno,ale určitě stojí za to.

Odčervování, aneb problém střevních parazitů

Začervení je obrovským problémem snad všech koček, ale i třeba psů. Je nutné si uvědomit, že všechna koťata odchovávaná běžným způsobem jsou parazity nakažena. První odčervení by mělo proběhnou ještě před prvním očkováním koťátek, tj. již po několika týdnech od narození. Dále je vhodné odčervovat pravidelně, až každých čtvrt roku pokud je kočičce umožněno, aby chodila ven, pokud je pouze a jenom doma v bytě, stačí jednou za půl roku až jednou za rok. Odčervování by se mělo provádět vždy dvakrát po sobě v rozmezí 7-14 dnů. Odčervení by se mělo naplánovat tak, aby vždy předcházelo očkování a také se odčervuje před krytím, v březosti a preventivně před prodejem. Odčervuje se tabletami, jejich počet většinou závisí na váze zvířete. Obvykle 1 tableta na 10 kg váhy. Pro koťata jsou k dispozici preparáty ve formě past.

Škrkavka

je parazit pro kočku dosti nebezpečný, zejména pro koťata, bohužel patří mezi nejčastější parazity koček. Koťata se rodí bez parazitů, nakazí se však záhy, pitím mléka od matky. Silně začervené kotě může být anemické, podvy­živené a červi mohou i uzavřít průchod střeva. Starší kočky se nakazí prakticky kdekoliv ve venkovním prostředí tím, že pozřou infekční vajíčka. U březích koček může začervení škrkavkou způsobit porodní komplikace, poš­kození plodů nebo i jejich úhyn. Škrkavka je červ dlouhý 7-10 cm, je tenký a připomíná tenký bílý drátek. Jedna samice škrkavky vyloučí denně až 200000 vajíček. Vajíčka odcházejí z těla s trusem a asi za 14 dnů se stávají infekčními. Čerstvý trus infekční vajíčka neobsahuje! Vajíčka škrkavek jsou téměř nezničitelná přírodními vlivy a i několik let jsou stále infekční. I když ve stolici kočky žádné škrkavky nenajdete, neznamená to, že tam určitě nejsou. Jediným spolehlivým způsobem, jak to zjistit, je rozbor stolice. Škrkavek kočku zbavíme prostředky, které předepíše veterinář.

SYMPTOMY ŠKRKAVEK: špatná a matná srst, průjem, napuchlé břicho, úbytek na váze

Tasemnice

Nejčastější tasemnicí kaček je tasemnice psí. Vyznačuje se plochým článkovaným tělem a je mnohem delší než škrkavka. K nákaze dochází nejčastěji prostřednictvím mezihostitele - blechy, nebo také pozřením hlodavce. Kočky napadené tasemnicí mohou, ale nemusí být pohublé, pozorujeme však u nich matnou a nepěknou srst. Ve stolici se mohou objevit články nebo vajíčka tasemnice. Kočky trpí svěděním konečníku, který si otírají o podlahu. Také tasemnici lze úspěšně odstranit různými preparáty. Vždy je lepší nechat udělat rozbor stolice a neodčervovat naslepo.

SYMPTOMY TASEMNICE: nepěkná srst, úbytek na váze, drobné bílé částečky kolem konečníku a v trusu zvířete

Jiní parazité

Kokcidióza, toxoplazmóza, giardióza, měchovci, tenkohlavci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

červíky

(Tereza, 19. 3. 2012 18:03)

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám v bytě pul roční kočičku byla odčervena pomocí tablet ale červíky pořád má co bych stím měla dělat ? Předem děkuji za odpověd

očkování

(Cena, 20. 2. 2012 19:36)

Kolik stojí zhruba odčervování a očkování koček?

Re: cena

(Kamila, 23. 6. 2010 11:51)

Co se týká ceny, tak je to různé. Hodně můžete ušetřit tím, že si zajdete do lékárny a koupíte si odčervovací přípravky sama. Nemusíte platit veterináři za aplikaci. Já už takhle několik let dávám kocourkovi Drontal a zvládáme to spolu sami :)

cena

(veronoka, 29. 4. 2010 15:14)

prosím vás nevíte kolik stojí odčevení koček??????

odcerveni

(Monika, 18. 12. 2009 13:15)

Pokud kotě jezdí zadnicí po koberci, tedy "sáňkuje", zrejme je zacervena. takže to chce odcervit, my treba používáme tablety Drontalu, ten se dá koupit i v lékárně bez předpisu.

Pomozte mi.

(Jarda, 4. 11. 2009 16:21)

Naše kotě jezdí zadnicí po koberci co ji prosím chybí?

klíště

(naty a mourek , 11. 4. 2009 10:24)

je mi teprve 13 a nwm jak vytáhnout mému kocourovi klíště poraď mi prosím těporad mi