Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vakcinace koček

9. 7. 2008

Pokud je kotě při vstupní prohlídce zdravé, je vhodné je nechat naočkovat. Koťata se většinou očkují od stáří 9 týdnů. Existuje celá řada očkovacích látek a vakcinačních schémat a záleží na chovateli, jakou vakcinaci po poradě s veterinářem zvolí.

 

Vzteklina - toto očkování by mělo být samozřejmostí, neboť vzteklina je onemocnění přenosné na člověka, po vypuknutí klinických příznaků je toto onemocnění neléčitelné a smrtelné. Vzteklina se očkuje od stáří 12-ti týdnů s přeočkováním 1x ročně.

Základní očkovací schéma - je očkování proti skupině nejčastěji se vyskytujících nemocí koček. Patří sem:
- infekční panleukopenie koček - nemoc podobná parvoviróze u psů, projevující se zvracením a úpornými průjmy s příměsí krve
- infekční rhinotracheitida koček - kdy kočka kašle, má výtok z nosu a očí a zvýšenou teplotu. U březích koček dochází k potratům a nebo k úhynu koťat krátce po porodu
- kaliciviróza, chlamydióza - mají podobný průběh jako rhinotracheitida
Očkuje se od 9-mi týdnů stáří s přeočkováním za 3 týdny spolu se vzteklinou. Následuje revakcinace 1x ročně.

Rozšířené očkovací schéma - oproti základnímu schématu je rozšířeno o virovou leukémii koček. Před tímto očkováním je nutné provést krevní test na protilátky. Virus leukémie koček snižuje imunitu zvířete, takže příznaky jsou velmi rozmanité. Kočka je náchylná ke všem ostatním zmiňovaným onemocněním, nereaguje na léčbu, postupně slábne a dochází k úhynu. Nemoc má dlouhý průběh a projevuje se u všech věkových kategorií koček. Je zde dokonce možnost nakažení plodů ještě před porodem.Onemocnění je velmi rozšířené, v ČR je nyní 10-15% pozitivních koček a jejich počet stoupá.

 

Infekční peritonitida koček - nápadným příznakem je zvětšení břicha.Dutina břišní je vyplněna tekutinou, postupně jsou postiženy prakticky všechny vnitřní orgány a dostavuje se i ochrnutí a křeče, neboť nemoc zasahuje i nervový systém.Očkování musí předcházet krevní test ve laboratoři, vakcinace je poměrně drahá a proto chovatelé tuto možnost příliš nevyužívají, i když se jedná o poměrně časté a neléčitelné onemocnění, které vždy končí úhynem zvířete.

Dermatofytóza - je způsobena kožními plísněmi. Na kůži kočky se objevují holá a svědivá místa a v srsti můžeme nalézt šedavé šupinky. Onemocnění postihuje zvláště dlouhosrsté kočky, často začíná na hlavě v okolí uší a postupně se rozšiřuje.Dermatofytóza je dobře léčitelná a neohrožuje život kočky, je však přenosná na lidi i psy.

Borelióza - je nemoc přenášená infikovanými klíšťaty. Nakazit se mohou i lidé, ale pouze od infikovaných klíšťat, přenos z kočky na člověka dosud nebyl zaznamenán. Projevuje se horečkou, otoky a bolestí kloubů, apatií a nechutenstvím. Na rozdíl od člověka nedochází ke kožním příznakům, tj. netvoří se typická rudá skvrna na kůži.Onemocnění je léčitelné a u koček nepředstavuje významný problém, proto je očkování doporučeno pouze v oblastech s velkým výskytem infikovaných klíšťat.

Kočky pohybující se venku by měly mít naočkováno minimálně základní schéma, vhodnější je však schéma rozšířené. Je vhodné očkovat i kočky chované pouze doma, i když možnost infekce je u nich mnohem nižší. I tyto "bytové" kočky se většinou během svého života dostanou do kontaktu s jinými zvířaty nebo s prostředím, kde se jiná zvířata pohybují, ať už byt opustí s majitelem nebo prostě utečou.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář