Jdi na obsah Jdi na menu
 


výbava pro kočku

9. 7. 2008

Pořizujeme si kočku-Výbava

Chovat kočku není nákladné, ale určitě základní výbavení je přece jen nezbytné. Kočka musí mít kde spát, mít svou misku na kálení, misky na jídlo a pití, obojek, přepravní schránku(hodláte-li s ní cestovat) a základní pomůcky k péči o srst. Užitečné, i když ne bezpodmínečně nutné, jsou např. ploché nebo sloupové šklabadlo(ušetří škody na nábitku), záklopka ve dveřích(smí-li vaše kočka chodit ven) a nějaké hračky(u kotěte by ovšem měly být).
Lože
"Postýlky" pro kočku si můžete opatřit v nejrůznějších provedeních, od tradičních pletených košů až po plastové iglů-nebo starou dobrou kartónovou krabici vystlanou novinami. Je dobré si u chovatele zjistit, jestli nebude materiál, z jakého chcete lože pořídit, vaše kočka kousat. Lože by mělo být něčím vystláno. Můžete koupit polštář pro kočky a psy nebo lože vystlat jednoduše hadramy.
Kálecí miska
Kočky jsou čistotná zvířata a naučit je chodit na jedno místo je poměrně jednoduché. Je více druhů kálecích misek. Nejvýhodnější, ovšem dražší jsou uzavřené "kočičí záchodky" s filtrem a záklopkou. Nutné je stelivo do kálecích misek. Existuje spousta druhů(nejlepší je prej CATS BEST). Je důležité několikrát denně vyčistit záchodek-proto počítejte také s plastovou lopatkou na vybíraní záchodků, která je ale celkem levná-a nejméně jednou týdně je důležité stelivo vyměnit úplně a pokud máte otevřenou kálecí misku pak je potřeba měnit víckrát. Proto počítejte s tím, že budou větší náklady za stelivo během chovu kočky.
Misky na jídlo a pití
Každá kočka by měla mít své misky(hlavně misku na jídlo). Musí být stále udržované v čistotě a nemají přijít do styku s kuchyňským nádobím. Je více materiálu, tak byste měli zvážit jaký je pro vaši kočku vhodný a bezpečný. Miska na pití by měla být neustále plná čisté vody.
Obojek,postroj,vodítko
Kočky mají stále nosit obojek opatřený štítkem s adresou(pokud chodí samy ven). Vhodný je pružný obojek, např. protkaný gumovými nitěmi, který v případě, že kočka někde uvázně, zabrání jejímu uškrcení. Když je vaše kočka ochotná chodit na vodítku, dáme přednost postroji před obojkem.
Transportní schránka nebo koš
Pokud chcete s kočkou cestovat na dovolenou(hlavně pokud chcete letadlem), nebo pokud chcete někam jet autobusem, musíte si pořídit transportní schránku. Ta je uzavíratelná, aby kočka neutekla. Vybírejte vhodnou velikost a schránku, která má co nejvíce otvorů, aby kočka mohla volně dýchat. Pokud chcete jet jen o pár měst vedle, nebo třeba k veterinárnímu lékaři, postačí transportní koš. Kočka v něm ovšam musí mít postroj nebo obojek a měla by mít i vodítko(stačí když ho budete mít po ruce). Také byste v něm měli hlídat kočku, která na to není zvyklá, jinak by mohla vyskočit. Pokud jezdíte s kočkou pouze k veterináři, pak postačí vystlaná krabice.
Pomůcky k péči o srst
Budete potřebovat kartáč a hřeben. Záleží na srsti kočky.

Škrabadlo

Je zvlášť vhodné pro kočky držené pouze v bytě. Bez škrabadla si bude vaše "domácí" kočka brousit drápky na nábytku. Kočky které mohou ven, si drápy brousí o stromy. Je spousta druhů škrabadel. Podle potřeby kočky se dá škrabadlo koupit. Kočky držené pouze v bytě(hlavně koťata a mladší kočky nebo hodně hravé kočky) ocení škrabadlo se spoustou odpočívadel a hraček, které stojí často několik tisíc. Pro kočky, které mohou být pravidelně venku postačí obyčejné, vcelku levné, ploché škrabadlo.
Záklopka
Dvířka se záklopkou nemají být výše jak 6 cm nad podlahou. Záklopka má být uzavíratelná. Některé záklopky mají po stranách magnetické pásky, takže dobře přiléhají a zabrání průvanu.
Hračky
Můžete je koupit v obchodě s potřebami pro zvířata nebo je nahradit prázdnými cívkami, které jsou kočce zdrojem nekonečných zábav. Nepoužívejte hračky z měkké gumy, mohou způsobit různé nepříjemnosti a z ukousnutých kousků může být kočce při nejmenším špatně. Může se jimi i zadusit!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PRAVOPIS

(katka, 4. 5. 2017 22:05)

já bych poradila se jako první naučit správně česky a pak začít někomu radit :-)

Záchůdek

(Laura, 28. 4. 2017 20:44)

Já bych doporučila kočičí toaletu Catgenie. Je to skvělý pomocník. Více informací je přímo u dodavatele www.catgenie.cz

dotaz k beznemu chovu kocky

(miras, 14. 11. 2015 11:12)

Mam Micku od maleho kotete.Je velmi hrava a pritulna.Ma uz 2 mesice a nekdy i poustim i na zahradu.Ma uz zmapovane cele okoli a vzdy prijde zpet domu.Jenze,kdyz je venku,tak mne jakoby nepoznala a neda se ani chytit.Nekdy sice pomuze i neco nabidnout jinak prede mnou utika.No,chci se jen zeptat jestli e to normalni nebo je to jen u moji Micky.Doma by me sezrala samou laskou a venku dela problemy.Mate s timtoproblemem nekdo nejako zkusenost?Dekuji za informaci.

lez

(tereza crhova, 6. 8. 2010 13:32)

Ne kazda kocka si brosi drapky o skrabadlo tak ze pozoz na nabite Mam jeden virobek Kupte si latku NE HEDBAVI zmerte o bvot nabitku a asi do pulki dejte latku mito tak mame po celem bite

ZÁKLAD KOČEK

(VOBOŘILOVÁ BARČA, 31. 5. 2010 17:29)

SERUNA VÁSSSSSSSSSSSS

děkuji

(niky, 29. 6. 2009 20:57)

ahoj moc děkuji za radu co si obstarat pro kočku

HEZKÝ

( ----....-.,,.-,.,--,., 5. 10. 2008 15:21)

máte to tu moc hezký.