Jdi na obsah Jdi na menu
 


barvy zubů

9. 7. 2008

Normální bílá barva zubů kočky je různého odstínu a závisí na průsvitnosti a síle skloviny. Změna barvy může být způsobena zevním zabarvením povrchu zubní skloviny, případně zubního kamene nebo změnou barvy vlastní zuboviny.

Bakterie, produkující barviva, mění barvu zubů do zelena, oranžova nebo černo-hněda. Zubní plak reaguje s železem obsaženým ve slinách a zbarvuje krčky zubů. Krmiva s nadbytkem chlorofylu zbarvují zuby do zelena, živočišné uhlí ulpívá v dolíčcích a prasklinkách skloviny stejně jako hemoglobin, případně zelenavý biliverdin při krvácení dásní. Léčiva obsahující železo působí povrchové ztmavnutí zubů, síra, dusičnany stříbra, mangan vytváří šedožlutou až hnědočernou barvu, měď a nikl zelenou, kadmium žlutozlatou.

Povrchové zbarvení zubů je kosmetická vada, nenarušuje stavbu a funkci zubů. Mechanické odstranění specielními kočičími zubními pastami a kartáčky zvládne šikovný majitel u trpělivé kočky. Je-li zabarvení většího rozsahu, je zapotřebí odstranit i zubní kámen u obluzené kočky ultrazvukem.

Zabarvení zuboviny u jednotlivých zubů vzniká po úrazu nebo následkem zánětu zubní dřeně. Růžové, šedé až černé zbarvení je způsobeno krvácením a rozpadem červeného krevního barviva. Infekční onemocnění, zvláště horečnatá, prodělaná v období vývoje zubů (4 - 7 měsíců) mají vliv na stavbu a vývin zubu i jeho zbarvení.Všechny zuby jsou postiženy při předávkování fluoru v době vývinu skloviny, ta je nerovná, bez lesku, neprůsvitně bílá se žlutými a hnědými skvrnami. Také léčba koťat tetracykliny narušuje růst zubů a zbarvuje je do žlutohněda. Geneticky podmíněné onemocnění provázené změnou obvyklé barvy zubů známé u člověka není u koček dosud objasněno.

Změna barvy zuboviny je obvykle doprovázena sníženou pevností zubu, proto je vhodné takto postižené kočce podávat měkké krmivo bez nutnosti silného kousání. Prevencí je adekvátní plnohodnotné krmení a včasná a účinná léčba případných onemocnění v době růstu zubů. Odstraňování zubního plaku a kamene vhodným krmivem, hygienou nebo ultrazvukem přispívá nejen k estetice, ale omezuje i případný zápach z dutiny ústní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

rwe

(fwere, 1. 1. 2010 13:18)

čím jim máme čistit zuby?