Jdi na obsah Jdi na menu
 


výchova a výcvik koček

9. 7. 2008

Kočku lze naučit překvapivě mnoha dovednostem. K nejčastějším patří dodržování hygieny, používání tzv. kočičích dvířek, přijít na zavolání, obrušování drápů na vyhrazeném místě, aportovat, skočit na povel na klín, chodit na vodítku a mnoha dalším. Učení probíhá tzv. podmiňováním, což je proces v nervové soustavě kočky, kdy se vytvářejí trvalé vazby mezi příčinou a následkem. Znalost tohoto procesu nám osvětluje, jakým způsobem máme postupovat, aby naše snaha o výcvik kočky byla plodná. Při výcviku (učení) kočky musíme striktně dodržovat tento sled činností: podnět (např. přivolání kočky jménem) - reakce kočky na povel (přiběhnutí nebo skočení na klín) - odměna (pochvala, odměna). Odměna musí následovat bezprostředně po reakci kočky, po chvíli by ztratila na významu. Stejné schéma platí také pro odnaučování kočky například trhání textilních potahů a jiných zlozvyků. Trest musí následovat ihned po činu, případně musí přijít právě v okamžiku, kdy se kočka chystá nevítanou činnost započít (natáhla nohy na křeslo s úmyslem brousit si ně něm drápy). Jako příklad jsem záměrně uvedla nechvalné škrábání nábytku. V tomto případě ale kočka musí mít náhradní předmět ke škrábání (škrabátko), k němuž ji ihned postavíme, naznačímne jejími tlapkami škrábání a pochválíme. Výchova musí být naprosto důsledná. Jednou zakazovaná věc musí být zakázána provždy a naopak jednou chválená činnost má být chválena pokaždé (nebo alespoň nekomentována). Pokud tomu tak není a kočka je jednou za stejný čin pochválena a podruhé potrestána, vzniká nesmírně záporný stav, kdy je kočka neurotizována a nemůže se se situací nijak vypořádat. Toto jsou klasické momenty, kdy vznikají pro kočku neřešitelné situace se všemi negativními důsledky.

Tak jako mezi jinými tvory - člověka nevyjímaje - i mezi kočkami jsou jedinci učenlivější a méně učenliví, což může, ale také nemusí souviset s výší jejich inteligence. Výcvik kočky vyžaduje trpělivost a má být založen na přirozených sklonech kočky. Jako odměnu je vhodné používat to, co má v oblibě (pamlsek, pohlazení, slovní pochvala), jako trest naopak to, co ráda nemá (hlasité okřiknutí, vodu). Nácvik dovedností se musí dít opakovaně a nepříliš dlouhou dobu. Přestaneme, pokud na kočce vidíme únavu a nezájem. Nácviky nemohou trvat déle než několik minut denně.

Při odnaučování kočky zlozvykům se osvědčují tzv. anonymní tresty, které zvíře nespojuje s určitou osobou. Jako takový trest může slouži třeba voda z vodní pistolky nebo papírová kulička, která přilétla "z neznáma". Tresty samozřejmě musejí být přiměřené. Kromě výše jmenovaných je možné použít plácnutí složenými novinami, jemné poklepání na nos (kočky to nesnášejí), nebo také ostře vyřčené "ne" nebo "fuj". Tresty bitím jsou naprosto nevhodné - kočka se vás bude bát a nebude spolupracovat, nehledě k tomu, že můžeme ublížit. Rozhodně netrestejte kočku rukou - bude vždy uhýbat i před pohlazením.

Počítejte s tím, že v průběhu učení může kočka některou fázi žádané dovednosti zapomenout. Tehdy je nutné vráti se k fázi předcházející a opakovat tak dlouho, než se ji kočka opět naučí. Často se to stává například při učení používání kočičích dvířek, což jsou malá dvířka, která jsou umístěna dole ve dveřích a kočka může libovolně vcházet nebo i vycházet z místnosti, aniž by se musely dveře otevřít. Kočka musí nejprve pochopit, k čemu dvířka slouží, potom se musí naučit odstrčit pohyblivou destičku (vlastní dvířka) packou a hlavou a nakonec dvířka projít. Zde musí chovatel nejprve sám dvířka otevřít a nalákat kočku na pamlsek, aby jimi prošla. Potom je podrží napůl otevřené a pomůže kočce (opět za odměnu) dvířka otevřít. Postupně přenechává kočce stále více iniciativy. Pokud kočka najednou neví jak dál, musí se učení vrátit k předešlé fázi.

K procesu učení patří i takzvaný imprinting (vtištění). Toto učení poskytuje novorozeným koťatům jejich matka a na něm záleží, jaký bude postoj a reakce kotěte na okolí a člověka. Důsledků tohoto učení již nikdy nelze kotě zcela zbavit. Proces vtištění můžeme využít k adaptaci malého kotěte na lidskou ruku, což je pro zvíře chované jako společník pro člověka důležité. Malá koťata bereme proto opatrně do ruky a již brzy můžeme pozorovat, jak si na ruku zvyknou. Z uvedeného však také plyne, že koťata z velkochovu, kde nebyl kontakt s lidmi, se nám ani při největší snaze nepodaří převychovat a odnaučit zejména plachosti vůči lidem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sbírka koček

(El, 19. 6. 2013 18:17)

Dobrý den,
Dovolte, abych Vás (jako milovníky koček) oslovila následující nabídkou prodeje velice unikátní sbírky koček. Tato sbírka je největší soukromou sbírkou v Evropě. Samozřejmě, že se nejedná o živé mazlíčky, ale o sbírku mojí maminky. Maminka se celý život aktivně věnovala chovu koček a současně s tím, došlo i na to, že se začaly hromadit i ty porcelánové, dřevěné, hadrové ………………………. a všechno ostatní co se jenom koček týká. A časem z drobných (ale i velice unikátních) dárků vznikla její sbírka. Všechny tyto originály i neoriginály sbírala přes padesát let.
Dnes se maminka rozhodla přestěhovat do penzionu pro seniory (je jí 87 let) a hledáme někoho, kdo by k této její lásce měl také pozitivní vztah. Velice by ji potěšilo, kdyby sbírku vlastnil někdo, kdo má rád kočky, tak jako měla celý život maminka.

Krásné léto
Tel.: 602 455 564

Re: sbírka koček

(Marca, 26. 9. 2013 15:21)

DOBRÝ DEN MĚLA BYCH ZÁJEM O VAŠI SBÍRKU.MILUJI KOČKY A VŠE S NIMI SPOJENÉ.MUJ TEL-723146070

Spaní v posteli

(Kateřina, 25. 9. 2013 18:32)

Dobrý den, pořídili jsme si kocourka. Je strašně hodný a šikovný, ale nemůžeme ho odnaučit spát v posteli. Navíc si v noci rád lehá příteli přímo na obličej! Nepomůže "NE", nepomůže vyhození z postele. Do oddělené místnosti ho dát nemůžeme. Máme průchozí garsonku.
Děkuji za odpověď fujcikova@seznam.cz

nenechá nás vyspat

(Peťa, 1. 9. 2013 11:17)

Dobrý den, máme zhruba ročního kocourka z útulku, povahově není úplně ideální mazlivá kočička (sem tam si ze mě udělá svou hračku) ale máme ho rádi. Bohužel nás trápí to že sme se přestěhovali a kocourek v noci dělá hrozný bordel, nenechá nás vyspat a když zavřeme dveře tak na ně za chvilku škrábe a mňouká, což nás samozřejmě vzbudí. Tohle se děje tak 5-6 za noc. Přítel už je tak naštvaný že by chtěl dát kocourka pryč. Já bych ho zase chtěla naučit to že v noci se v posteli spinká a ne že se tam skáče.
Děkuji za jakoukoliv radu petra.snovakova@seznam.cz

kousání

(Martina, 15. 7. 2013 9:45)

Dobrý den,
mám též problém s rok starým koucourkem, který při hlazení a mazlení, následuje útok na mojí ruku, kdy mě vší silou kousne. Nevím si rady, jak ho to odnaučit nebo zmírnit jeho kousání. Nyní je ve fázi dospělosti, zřejmě mění svoje chování. Budu ráda za každou radu. Můj mail: martinalustova@seznam.cz

Škrábe a kouše

(Tamča21, 5. 3. 2013 15:58)

Náš kocour stále škrábe a kouše. Nechá se chvíli hladit, ale pak začne zase lovit moji ruku. Poraďte prosím co s ním mám dělat.

Re: Škrábe a kouše

(anonym, 26. 5. 2013 19:51)

Náš kocour taky kouše i škrábe, ale když ho pořádně podrbu tak se hned mazlí.

cia84@azet.sk

(Lucia , 10. 2. 2013 11:26)

Ahoj. Mame doma rok a pol starú mačičku dva týždne po kastracii! Volá sa Jenny a má len jeden problém! Kúsanie! Ono je to tak, že napr. keď idem z izby do izby, tak ,,zaútočí,,(kusne do nohy, nie silno, ale zabolí)a myslí si asi, že je to hra...lebo hneď nato sa otočí a zdrhá..a kuká či idem za ňou. Ďalej, keď leží na mne, mazlí sa a tak...sem tam sa stane, že kusne do ruky. Ja ju potom odstrčím a kusne zas...a zas... ale vravím, nie do krvy:-) ale zabolí. Potom buď skríknem alebo ju jemne,,tresnem,, po nose, tele alebo po hlave(podotýkam jemne!) Potom kuká a ide preč. Ale napriklad na druhý deň zas kusne a tak...nemože sa odnaučiť! Nechýba jej niečo? Hram sa s ňou často s loptičkou alebo dakedy to bol laser. Bohužial, nemáme strom! Ale nabytok neškrabe,len úúúplne jemnučko povrch sedačky-koženka, aj rohy postele-latka. Ale iba ak sme doma. To škrabanie postele a sedačky mi pripadá, akoby chcela upozorniť na seba! Lebo keď je doma sama celý deň, tak netrhá a neškrabe nič! Ak by to tak malo byť, už je postel doškrabaná do ,,kosti,,! Má menšie škrabadlo! Škrabe na neho! Prosím o pomoc, ako ju naučiť kúsať! A popripade aj to škrabanie. Inak je to pohodová a milujúca mačička! ;)
cia84@azet.sk ĎAKUJEM PEKNE!!!

jak naučit kočku aportovat???

(barbora.ostrov@seznam.cz, 28. 8. 2012 10:13)

dobry den jak naučíme kočku aportovat???

Re: jak naučit kočku aportovat???

(Monča, 9. 9. 2012 12:44)

Kočka není pes a aportovat jí nenaučíte

Re: Re: jak naučit kočku aportovat???

(dáša, 13. 9. 2012 14:20)

Ale naučíte. Náš kocour aportoval strašně rád. A naučí se to stejně jako pes. Byla to jeho nejoblíbenější zábava. ale aportoval pouze lehké věci - papírové kuličky nebo vatové tyčinky

Re: jak naučit kočku aportovat???

(Lenka, 13. 1. 2013 8:20)

Dobrý den, kočky aportovat umí - naučili jsme tak 2 kočky ze 3, které jsme chovali. Stačí jim házet myšičky a oni se naučí je i donášet, protože ví, že jim je zase někdo hodí. Chce to jen trénink a trpělivost. A nejlépe to kočky učit už od malička. Starší kočky už to naučíte asi jen stěží.

Re: Re: jak naučit kočku aportovat???

(Lucia , 10. 2. 2013 10:53)

naša Jenny aportuje, keď jej hodíme loptičku, ktorá hrká! miluje to a potom si len ľahne a je spokojná...loptičku mi donesie a popritom sme ju to neučili! mačka je rada, že sa zahrá a vie, že jej tu loptičku niekto zas hodí. Mačky sú není hlúpe!

Re: jak naučit kočku aportovat???

(Elišák, 9. 2. 2013 18:08)

chachá, naše kočka aportuje už od kotěte úplně sama a bez uučení

Zvykání na pobyt v bytě

(Jitka, 18. 10. 2012 17:39)

Dobrý den,našli jsme asi 5měsíční kočičku-americká krátkosrstá-milou,učenlivou,vyhodili ji ven.Chtěli bychom si ji nechat.Dá se naučit,aby byla jen v bytě,když asi 2-3měsíce byla jen venku?Děkuji za případnou radu.

Jak naučit kočku na kočičí dvířka???

(Míša, 5. 10. 2012 16:34)

Dobrý den,mám asi roční kočičku-nalezenec. Zatím žije na terase v košíku ale chceme ji naučit chodit do chatky na kočičí dvířka. Do chatky se zatím trochu bojí i zanést v ruce.... Poradí někdo prosím??? děkuji

Bydlení

(H, 10. 9. 2012 11:20)

Ahoj,když chceme mít kočku a vezmeme si jí už od mala a chceme,aby byla spíše venkovní typ ikdyž někdy jí také dáme na chvíli domů(např.na pomazlení).Můžeme jí dát boudičky s krmením a záchodem na terasu(která nemá žádná vrátka ani plot takže se tam může kdokoli(popř.jiná zvířata)dostat a slyší ruch ulice.Nebude jí to vadit?Můžeme jí tam nechávat i přes noc?Děkuji moc.Máte krásný web.

čůrá kde může

(pecenka, 15. 7. 2012 23:39)

Dobrý den, dcera si přinesla domů krásné 8 týdenní kotě. Je milé hravé - jen občas škrábe a kouše, ale největší problém je že nehodlá používat kočičí toaletu. Přez veškeré snahy a zakazování, ukazování, hrabání nožkou, na něj nechce chodit. Nechodí ani na jedno místo, ale kde se jí zrovna zamane tam to vykoná, do hraček, na sedačku, uprostřed místnosti. Ani jí nepostřehnem a už si někdo našlápne louži. Když mňouká vezmu jí dám jí do toalety a pohladím a říkám jí že ta je jen její, jenže to je jak když jsou uvnitř jehly okamžitě vystřelí ven a zaleze kam na ni nedosáhneme. Máme doma 20ti měsíční mimčo a nerada bych aby se patlalo v kočičích exkrementech. Už jsme vážně bezradní. Děkuji za rady co s tím. pecenka@email.cz

Re: čůrá kde může

(Monča, 9. 9. 2012 12:53)

Když udělá potřebu mimozáchod potrestejte ji a zaneste na wc kdzž udělá potřebu tam tak ji odměnte

WC

(Marie, 6. 11. 2011 0:06)

Dobrý den,může se stát, že kočkám vadí záchodek se stříškou. Pokud ji máte, stříšku oddělejte a uvidíte. Také může být příčina v tom, že je kocour delší dobu sám doma a tímto na sebe upozorńuje nebo se mstí. Záchodek musí být vždy čistý, zkuste hrudkující stelivo a důkladně odstraňujte kouličky. Pokud něco z toho nezabere, tak je prostě čuně.