Jdi na obsah Jdi na menu
 


výchova a výcvik koček

9. 7. 2008

Kočku lze naučit překvapivě mnoha dovednostem. K nejčastějším patří dodržování hygieny, používání tzv. kočičích dvířek, přijít na zavolání, obrušování drápů na vyhrazeném místě, aportovat, skočit na povel na klín, chodit na vodítku a mnoha dalším. Učení probíhá tzv. podmiňováním, což je proces v nervové soustavě kočky, kdy se vytvářejí trvalé vazby mezi příčinou a následkem. Znalost tohoto procesu nám osvětluje, jakým způsobem máme postupovat, aby naše snaha o výcvik kočky byla plodná. Při výcviku (učení) kočky musíme striktně dodržovat tento sled činností: podnět (např. přivolání kočky jménem) - reakce kočky na povel (přiběhnutí nebo skočení na klín) - odměna (pochvala, odměna). Odměna musí následovat bezprostředně po reakci kočky, po chvíli by ztratila na významu. Stejné schéma platí také pro odnaučování kočky například trhání textilních potahů a jiných zlozvyků. Trest musí následovat ihned po činu, případně musí přijít právě v okamžiku, kdy se kočka chystá nevítanou činnost započít (natáhla nohy na křeslo s úmyslem brousit si ně něm drápy). Jako příklad jsem záměrně uvedla nechvalné škrábání nábytku. V tomto případě ale kočka musí mít náhradní předmět ke škrábání (škrabátko), k němuž ji ihned postavíme, naznačímne jejími tlapkami škrábání a pochválíme. Výchova musí být naprosto důsledná. Jednou zakazovaná věc musí být zakázána provždy a naopak jednou chválená činnost má být chválena pokaždé (nebo alespoň nekomentována). Pokud tomu tak není a kočka je jednou za stejný čin pochválena a podruhé potrestána, vzniká nesmírně záporný stav, kdy je kočka neurotizována a nemůže se se situací nijak vypořádat. Toto jsou klasické momenty, kdy vznikají pro kočku neřešitelné situace se všemi negativními důsledky.

Tak jako mezi jinými tvory - člověka nevyjímaje - i mezi kočkami jsou jedinci učenlivější a méně učenliví, což může, ale také nemusí souviset s výší jejich inteligence. Výcvik kočky vyžaduje trpělivost a má být založen na přirozených sklonech kočky. Jako odměnu je vhodné používat to, co má v oblibě (pamlsek, pohlazení, slovní pochvala), jako trest naopak to, co ráda nemá (hlasité okřiknutí, vodu). Nácvik dovedností se musí dít opakovaně a nepříliš dlouhou dobu. Přestaneme, pokud na kočce vidíme únavu a nezájem. Nácviky nemohou trvat déle než několik minut denně.

Při odnaučování kočky zlozvykům se osvědčují tzv. anonymní tresty, které zvíře nespojuje s určitou osobou. Jako takový trest může slouži třeba voda z vodní pistolky nebo papírová kulička, která přilétla "z neznáma". Tresty samozřejmě musejí být přiměřené. Kromě výše jmenovaných je možné použít plácnutí složenými novinami, jemné poklepání na nos (kočky to nesnášejí), nebo také ostře vyřčené "ne" nebo "fuj". Tresty bitím jsou naprosto nevhodné - kočka se vás bude bát a nebude spolupracovat, nehledě k tomu, že můžeme ublížit. Rozhodně netrestejte kočku rukou - bude vždy uhýbat i před pohlazením.

Počítejte s tím, že v průběhu učení může kočka některou fázi žádané dovednosti zapomenout. Tehdy je nutné vráti se k fázi předcházející a opakovat tak dlouho, než se ji kočka opět naučí. Často se to stává například při učení používání kočičích dvířek, což jsou malá dvířka, která jsou umístěna dole ve dveřích a kočka může libovolně vcházet nebo i vycházet z místnosti, aniž by se musely dveře otevřít. Kočka musí nejprve pochopit, k čemu dvířka slouží, potom se musí naučit odstrčit pohyblivou destičku (vlastní dvířka) packou a hlavou a nakonec dvířka projít. Zde musí chovatel nejprve sám dvířka otevřít a nalákat kočku na pamlsek, aby jimi prošla. Potom je podrží napůl otevřené a pomůže kočce (opět za odměnu) dvířka otevřít. Postupně přenechává kočce stále více iniciativy. Pokud kočka najednou neví jak dál, musí se učení vrátit k předešlé fázi.

K procesu učení patří i takzvaný imprinting (vtištění). Toto učení poskytuje novorozeným koťatům jejich matka a na něm záleží, jaký bude postoj a reakce kotěte na okolí a člověka. Důsledků tohoto učení již nikdy nelze kotě zcela zbavit. Proces vtištění můžeme využít k adaptaci malého kotěte na lidskou ruku, což je pro zvíře chované jako společník pro člověka důležité. Malá koťata bereme proto opatrně do ruky a již brzy můžeme pozorovat, jak si na ruku zvyknou. Z uvedeného však také plyne, že koťata z velkochovu, kde nebyl kontakt s lidmi, se nám ani při největší snaze nepodaří převychovat a odnaučit zejména plachosti vůči lidem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: WC

(Charlie, 16. 8. 2012 22:59)

uzavřené záchodky zadržují více či méně zápach, který kočká velice vadí a chodí pak vykonávat potřebu jinam.

Re: Re: WC

(Monča, 9. 9. 2012 12:48)

No to není tak úplně pravda některým kočkám to nevadí třeba já mám dva kocoury a dva záchody se stříškou a taky na ně chodí

Kočka nepoužívá wc

(Pavlína, 24. 7. 2012 18:41)

Můj přítel má doma kocoura a kočku a ta se poslední dobou naučila močit a kadit mimo záchod. Dřív záchodek používala bez problémů. Můžete mi někdo poradit co s tím? 749396@seznam.cz

Kocourek se nechce mazlit a po chvíli útočí

(Holistr, 6. 10. 2011 19:34)

Dobrý den, mám 2 ročního kocourka, nalezence. Nikdy nebyl příliš přítulný. Vždy když přijde a vypadá to, že chce pohladit, tak jej vezmu do náruče a on se nechá třeba půl minuty pomazlit. Pak ale začne kousat do ruky a škrábat packama. Jakoby chytal ruku a zakusoval se do ní. Pokud ho pustím, tak okamžitě uteče. Za minutu je zpátky a zase by chtěl pohladit. Nevíte co jak ho naučit normálně se mazlit? Holistr@seznam.cz

Re: Kocourek se nechce mazlit a po chvíli útočí

(Mirka, 13. 10. 2011 18:41)

Mela jsem stejny problem s moji kockou, kterou jsem nalakala domu z ulice potom,kdyz se nasi americti sousede odstehovali a kocnu nechali proste na ulici. Nejdriv jsem ji chodila ven jen krmit a asi po tydnu sla za mnou do naseho domu. Nenechala se absolutne chytit do naruce, pamatuji si, ze az po 1 roce co jsme ji meli tak mi skocila sama poprve na klin, ale jen na chvilinku. Asi po 3 letech s nami teprve zacala spavat v posteli. Po 5 letech to byla uzasna kamaradka!

Re: Kocourek se nechce mazlit a po chvíli útočí

(kačka, 27. 6. 2012 13:44)

Třeba se mazlit nechce ale hrát ano.máme to u naší kočičky taky tak.Hlavně po noci,kdy je odpočatá se mazlit absolutně nechce (a mazlivá je-teď tu na mě spí v náručí a přede,olizuje mě a přímo napomíná,že nehladím :-) ).Poránu si jen hraje a jak popisujete,tak na moji ruku reaguje "lovem",ale něžně,ne tak jako na hračky.Nechávám ji být a nabízím ji tedy hru s hračkama na tyčce,aby se vydováděla,a nechám ji až přijde sama.To bývá tak po 3 hodinách kdy se dostaví opět únava.Ale každá kočka je jiná :-( Pozorujte a vyciťe její nálady...

čůrání na koberec

(Lucie, 14. 5. 2012 18:43)

pěkný den, mám půl roční kočičku, našla jsem ji a vychovávám společně s pejskem, na záchůdek mi chodí na velkou, ale na malou mi chodí do jiné místnosti na koberec, ani ne do rohu ( tam taky ) ale teď i na střed..někdy i do křesla..zkusila jsem vše, sprej, položené citróny..nic! nikdy ji ani nepřistihnu při činu, abych ji třeba vodou potrestala..je možné že žárlí? nebo špatně vyměňuji wc? předem děkuji :) LucieKocalkova@seznam.cz

Re: čůrání na koberec

(kačka, 27. 6. 2012 13:36)

možná kočičce vadí soužití s pejskem a jeho pach překrývá svým,i když to co popisujee není "klasické značkování" úzamí.Byla všetřena vetrinářem?Problém je možná i zdravotní.

Záclony

(Petr, 12. 10. 2011 15:09)

Dobrý den,
prosím o radu jak odnaučit naši Amálku lézt po závěsech. Máme čiču z útulku a ve starém bytě na ně vůbec nelezla a byl klid, ale v novém bytě a nových závěsech které jsou po pár dnech na vyhození je stále. Již nevíme co s ní dělat a přiznám se, že už jsme z toho celkem nešťastní. Budeme vděční za jakou koli radu.
punto@tiscali.cz
škoda, že není možné vkládat odpovědi přímo na stránky rád bych si přečetl i vaše řešení k dalším podnětům

Re: Záclony

(Vlasta, 5. 11. 2011 23:56)

Nevím, zda-li máte pro kočičku nějaký pelíšek tak metr a půl nad zemí, ale kočka potřebuje mít přehled a místo kam se uchýlí a schová, třeba se chce dostat do bezpečí a proto leze po záclonách. Kočka by se měla dostat s přehledm do výšky, proto se vyrábějí stromy do bytů, které slouží i jako škrabadlo. Pokud tohle vaše kočička má, tak nevím jak problém řešit.

Re: Záclony

(kačka, 27. 6. 2012 13:33)

Dělá to celý den????Třeba se jen nudí a potřebovala by zaměstnat jinou hrou než lezením po závěsech ve chvílích kdy je velmi aktivní.

hlazeni od manzela

(Sofie, 8. 12. 2011 14:07)


Dobrý den,náš 3měsíční kocourek Whiskas se nechce nechat pohladit od manžela utíká jen co ho vidí přitom manžel na něj mluví jemně a nikdy mu neublížil manžela to mrzí co stím? jana.zazvorska@seznam.cz

hlazeni od manzela

(Sofie, 8. 12. 2011 9:27)

Dobrý den,náš 3měsíční kocourek Whiskas se nechce nechat pohladit od manžela utíká jen co ho vidí přitom manžel na něj mluví jemně a nikdy mu neublížil manžela to mrzí co stím?

kocourek se nechce mazlit

(Vlasta, 6. 11. 2011 0:11)

Hlaďte kocourka po hlavičce, mezi ouškama, pod krkem, po tvářích, mají tam pachové kanálky, pach z nich vám ulpí na rukách, on to cítí a nechá se hladit. Časem se určitě nechá i chovat, chce to jen trpělivost. Pro pomazlení si přijde sám.

WC

(Majkl, 16. 10. 2011 12:55)

Dobrý den!
Mám doma již dvou a půl ročního kocoura (vesnicke tajemství) a už tak půl roku střídavě čůůrá nebo kaká mimo záchod (nejčastěji hned vedle). Už nevim jak dál. Zkoušel jsem zakazovací sprej, to mi poradili ve zverimexu, teď jsem koupil stelivo pro koťátka (Biocats Trainer). Stelivo na nějakou chvíli problém utišilo, ale stejně se pak vyčůral mimo...

Díky za rady.
majkl.horna@seznam.cz

Kakání mimi kočičí wc

(Monik, 31. 8. 2011 9:22)

Dobrý den, potřebuji poradit, máme ročního kocourka a asi již dva měsíce zásadně chodí kadit vedle kočičího záchůdku.Čůrat chodí normálně na podestýlku. Už nevím co a jak.Přitom záchod mám stále čistý.Díky za rady.

Re: Kakání mimi kočičí wc

(Mirka, 13. 10. 2011 18:47)

Zkuste polozit dalsi zachudek vedle toho prvniho, tam kde chodi kakat.

Annie a Maddie

(Bára, 20. 5. 2011 12:44)

Dobrý den, mám 10 měsíční kočičku a přišla k nám před dvěma měsíci. Zpočátku byla nedůvěřivá, ale během měsíce se z ní stala mazlivá a hodná kočka. Protože často býváme v práci, rozhodla jsem se jí pořídit kočičí kamarádku. Je to ještě koťátko - 5 týdnů. Ale ode dne, kdy ho máme je ta starší agresivní a skoro vůbec se nenechá pohladit, prská a výhružně mručí. Už je to trochu lepší než ze začátku, ale slyšela jsem, že by se mělo víc starat o tu první, aby si nemyslela, že jsme ji odsunuli na druhou kolej. Ale nevím jak to udělat, když právě na sebe nenechá šáhnout. Díky za radu le.ia@seznam.cz

jak naucit kocku na jine prostredi z jinim majtelem

(marta, 16. 5. 2011 11:32)

martalukaskova123@seznam.cz
zapomela jsem dopsat email

jak naucit kocku na jine prostredi z jinim majtelem

(marta, 16. 5. 2011 11:30)

otehotnela jsem a mame rocni kocicku mohu se zeptat kdyz ji dam k babicce ta bydli hned po dnama v byte zda stoho nebude mit nake trauma kazdy den u ni je tak 10 min ale strasne skrabe skace doma do postilky do kocaru tak se bojim aby neskocila na malou dekuji za odpoved